ŚRODOWISKO

EC Zagłębie Dąbrowskie sp. z o. o. wytwarza ciepło oraz energię elektryczną ze spalania węgla kamiennego i ze wspólnego spalania paliwa konwencjonalnego z biomasą. Spółka w swojej działalności na bieżąco monitoruje główne aspekty bezpośredniego i pośredniego  wpływu na środowisko. Mając na uwadze zmieniające się regulacje prawne, Spółka podejmuje kroki mające ograniczyć negatywne skutki oddziaływania na środowisko, a przy tym dąży do wprowadzania proekologicznych rozwiązań. W ramach ograniczenia uciążliwości procesu produkcyjnego dla środowiska Spółka określa zakres kompetencji dla każdego pracownika odpowiedzialnego za właściwy obszar zarządzania. Sosowane w  EC Zagłębie Dąbrowskie sp. z o. o. rozwiązania, mają na celu wyeliminowanie lub ograniczenie wpływu środowiska poprzez:

  • odpowiedni dobór paliw,
  • zapobieganie powstawaniu zanieczyszczeń powietrza oraz ograniczanie stężeń zanieczyszczeń w spalinach przed wprowadzeniem ich do powietrza,
  • racjonalną gospodarkę odpadami,
  • efektywną gospodarkę wodno-ściekową.

Odpowiedni dobór paliw

Jakość paliwa spalanego w instalacji określana jest na każdym etapie udziału tego paliwa w procesie energetycznego spalania, począwszy od etapu określenia granicznych wartości dostarczanego paliwa w kontraktach na dostawy tego paliwa.

W ramach ww. działań Spółka przestrzega wprowadzonej szczegółowej procedury wyboru dostawców paliwa. Z punktu widzenia utrzymania dostaw o najwyższej jakości węgla, biomasy i mazutu, każdy dostawca paliwa musi posiadać stosowne dokumenty/certyfikaty: (węgiel - świadectwo pochodzenia, biomasa - certyfikat KZR INiG lub inny zgodny z dyrektywą REDII (+POS), mazut - świadectwo jakości). Jakość paliwa potwierdzana jest poprzez wykonywanie kontroli wewnętrznej w laboratorium zakładowym w zakresie parametrów wskazanych w certyfikacie (w tym m.in. dopuszczalnej zawartości siarki), dodatkowo Spółka podzleca badania węgla w zakresie składu petrograficznego i refleksyjności witrynitu w celu monitorowania typu węgla i weryfikacji jakości stosowanych mieszanek.

Zapobieganie powstawaniu zanieczyszczeń powietrza oraz ograniczanie stężeń zanieczyszczeń w spalinach przed wprowadzeniem ich do powietrza

W celu zmniejszenia emisji tlenków siarki (SO2, SO3), HCl i HF kotły zostały wyposażone w Instalację Odsiarczania Spalin. Odsiarczanie spalin jest realizowane w technologii półsuchej w reaktorze z cyrkulacyjnym złożem fluidalnym (CDS). Istotnym składowym elementem instalacji jest filtr workowy, który zatrzymuje PPR (produkt poreakcyjny) wychwycony ze spalin emitowanych do atmosfery.

Aby zapobiec lub ograniczyć emisję tlenków azotu we wszystkich kotłach zastosowano metody pierwotne (reorganizacja spalania) oraz dodatkowo wszystkie kotły zostały wyposażone w instalacje odazotowania spalin metodą wtórną niekatalityczną SNCR.

W celu redukcji emisji pyłu każdy z kotłów wyposażony jest w indywidualne odpylacze elektrostatyczne o wysokiej skuteczności odpylania, dodatkowo odpylanie odbywa się w filtrze workowym, wchodzącym w skład instalacji odsiarczania spalin.

Powyższe instalacje i działania pozwalają na ograniczenie emisji zanieczyszczeń do granicznych poziomów emisji, określonych w Pozwoleniu Zintegrowanym.

Efektywna gospodarka odpadami

EC Zagłębie Dąbrowskie sp. z o. o. w ramach prowadzonej działalności wytwarza odpady o kodach:

  • 10 01 01 - Żużle, popioły paleniskowe i pyły z kotłów (z wyłączeniem pyłów z kotłów wymienionych w 10 01 04),
  • 10 01 02 - Popioły lotne z węgla,
  • 10 01 82 - Mieszaniny popiołów lotnych i odpadów stałych z wapniowych metod odsiarczania gazów odlotowych (metody suche i półsuche odsiarczania spalin oraz spalanie w złożu fluidalnym).

Odpady podlegają regularnym badaniom i w całości są przekazywane zewnętrznym odbiorcom posiadającym stosowne decyzje środowiskowe wymagane prawem. Docelowo odpady są gospodarczo wykorzystywane w procesie odzysku jako składniki produktów stosowanych w branży budowlanej, do wypełniania wyrobisk górniczych i do niwelacji terenów.

Racjonalna gospodarka wodno-ściekowa

Zgodnie z wymaganiami konkluzji BAT EC Zagłębie Dąbrowskie Sp. z o. o. realizuje politykę racjonalnej gospodarki wodno-ściekowej, w której wykorzystuje wodę głównie do celów technologicznych:

  • woda powierzchniowa wykorzystywana jest do uzupełniania strat głównego obiegu chłodzenia oraz do uzupełniania obiegu kotłowego po przygotowaniu w stacji demineralizacji,
  • woda wodociągowa w większości zużywana jest na cele socjalno-bytowe i p. poż. ok. 90%, natomiast pozostała część kierowana jest do stacji przygotowania wody demineralizowanej i wykorzystywana jest do uzupełniania strat obiegu kotłowego i ciepłowniczego.

Spółka zapewnia racjonalną gospodarkę wodną poprzez ograniczanie ubytków wody z zamkniętych obiegów chłodzenia i odżużlania, a także poprzez wykorzystanie części ścieków do uzupełniania obiegu odżużlania. Ponadto wody ze spustów i odwodnień oraz odsoliny kierowane są do uzupełniania strat w obiegu ciepłowniczym.

Na terenie Spółki wytwarzane poszczególne strumienie ścieków, które są rozdzielane i kierowane w zależności od ich charakteru do rzeki lub sąsiadującej oczyszczalni ścieków:

  • Ścieki bytowe za pośrednictwem zakładowej kanalizacji sanitarnej kierowane są do Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Będzinie na podstawie zawartej umowy.
  • Wody opadowe i roztopowe z tzw. terenów umownie czystych odprowadzane są kanalizacją deszczową do rzeki Przemszy wylotami W1, W2, W3, W4. Z części północnej zakładu wody opadowe poprzez separator wprowadzane są do zarurowanego odcinka Potoku Zagórskiego. Wody deszczowe z terenów tzw. Brudnych odprowadzane są do układu hydroodżużlania (układ hydroodżużlania posiada dużą pojemność retencyjną w osadnikach pozwalającą na przyjęcie wód z opadów).
  • Ścieki przemysłowe głównie niewykorzystane ścieki technologiczne (zneutralizowane ścieki z regeneracji wymienników jonitowych) z instalacji demineralizacji wody wodociągowej lub dekarbonizowanej na potrzeby obiegu kotłowego i ciepłowniczego wprowadzane są do rzeki Przemszy wylotem W-3.
  • Wody pochłodnicze z odświeżania zamkniętego obiegu chłodzącego wprowadzane są do rzeki Przemszy wylotem W-5.